Strona główna
Materace i poduszki przeciwodleżynowe
Materace i poduszki przeciwodleżynowe

Materace i poduszki przeciwodleżynowe

03.07.2024

Starzenie się to nieunikniony proces, który niesie za sobą wiele wyzwań zdrowotnych. Jednym z nich jest ryzyko wystąpienia odleżyn, które mogą znacząco wpłynąć na jakość życia osób starszych. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad inwestycją w materace i poduszki przeciwodleżynowe, które mogą pomóc w prewencji i leczeniu tego problemu. W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat tych produktów oraz ich korzyści dla seniorów.

Zrozumienie problemu odleżyn

Odleżyny to uszkodzenia skóry i tkanki podskórnej, które powstają w wyniku długotrwałego ucisku na określone miejsce ciała. Najbardziej narażone na ich wystąpienie są osoby o ograniczonej mobilności, takie jak osoby starsze czy pacjenci leżący. Odleżyny mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak infekcje, sepsa czy nawet amputacja kończyn. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich środków profilaktycznych, takich jak materace i poduszki przeciwodleżynowe.

Jak działają materace i poduszki przeciwodleżynowe?

Materace i poduszki przeciwodleżynowe mają na celu zmniejszenie ucisku na newralgiczne punkty ciała, takie jak kości krzyżowe, pięty czy łokcie. W zależności od rodzaju produktu mogą one działać na różne sposoby. Materace piankowe mają specjalną strukturę, która równomiernie rozkłada ciężar ciała, podczas gdy materace dynamiczne (np. z komorami powietrznymi) automatycznie dostosowują się do pozycji pacjenta. Podobnie działają poduszki przeciwodleżynowe, które można stosować zarówno pod głowę, jak i inne części ciała. Jeśli chodzi o materace i poduszki przeciwodleżynowe, Ostrów Wielkopolski i okolice to rejon działania specjalistów takich jak RehMed.

Korzyści z inwestycji w materace i poduszki przeciwodleżynowe

Inwestycja w materace i poduszki przeciwodleżynowe może przynieść wiele korzyści dla osób starszych. Po pierwsze, pomagają one w prewencji odleżyn, co jest szczególnie ważne dla osób o ograniczonej mobilności. Dzięki temu seniorzy mogą uniknąć bolesnych i trudnych do leczenia ran oraz powikłań związanych z infekcjami. Po drugie, tego typu produkty poprawiają komfort snu i odpoczynku, co jest kluczowe dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i samopoczucia. Wreszcie, materace i poduszki przeciwodleżynowe są łatwe w utrzymaniu czystości, co również ma pozytywny wpływ na higienę pacjenta.